Nie istnieje nic takiego jak jeden wzorzec idealnej kuchni. Kuchnia powinna być dopasowana do naszego stylu życia.
Urządzanie kuchni najlepiej planować na etapie projektu. Możemy wówczas wspólnie z projektantem wypracować taki układ szafek, szuflad i powierzchni roboczych, aby bez trudu pomieścić wszystkie przybory kuchenne i urządzenia oraz zapewnić sobie wystarczająco dużo miejsca do przyrządzania posiłków.
W planowaniu kuchni projektanci wykorzystują zasadę trójkąta.
Polega ona na tym, że jego wierzchołki tworzą podstawowe urządzenia: zlewozmywak, lodówka i kuchenka. Boki tego trójkąta stanowią odległości, które przemierzasz, przygotowując posiłki. Dlatego przyjmuje się, że odległości nie powinny być większe niż 210 cm między zlewozmywakiem a lodówką i kuchenką oraz 270 cm między lodówką a kuchenką.
Ergonomia w kuchni to podstawa. Planowanie całego ciągu kuchennego powinno się rozpocząć od uporządkowania i wydzielenia stref funkcjonalnych. Zgodnie z zasadami ergonomii w kuchni zawsze powinno się pamiętać o kolejności: przechowywanie – mycie i przygotowanie – gotowanie i pieczenie
Niestety nie ma uniwersalnego wzorca na idealny projekt kuchni. Wiele zależy od tego, czy użytkownicy kuchni lubią gotować, czy często przyjmują gości, a może tylko odgrzewają dania w mikrofalówce. Dla miłośników sprzętów AGD trzeba zaplanować wystarczającą przestrzeń na wszelkie dodatkowe urządzenia.
Decydując się na konkretny projekt kuchni warto też uwzględnić kwestię przechowywania produktów spożywczych. Robisz duże zakupy raz na tydzień? Pomyśl nad dużą zabudową lub spiżarnią. Dobrym rozwiązaniem jest też przechowywanie zapasów jedzenia w wygodnych szufladach. Podczas gotowania masz wtedy wszystko pod ręką.
Ważną kwestią jest też rozplanowanie kontaktów elektrycznych, które zapewnią nam wygodne użytkowanie wszelkich sprzętów kuchennych. Projekt kuchni powinien się opierać na sprawdzonych rozwiązaniach, które najlepiej omówić z projektantem.
Jednym z trudniejszych do zagospodarowania miejsc w kuchni są narożniki. Żeby móc wygodnie wykorzystać tę przestrzeń, warto wykorzystać szafki i półki narożne.
Obecnie mamy naprawdę szeroki wybór systemów szafek i szuflad, tak więc możemy zdecydować się na rozwiązania idealnie dopasowane do naszych potrzeb czy wizualnych upodobań.
Najlepiej jednak skonsultować ten wybór z ekspertem, który doradzi jakie technologiczne i ergonomiczne rozwiązania sprawdzą się w naszym przypadku.
Bardzo wygodną i efektowną opcją są systemy cargo. Są to pionowe szafki typu słupek, w których montujemy kosze lub półki na stelażu i całość wysuwa się po otwarciu szafki. Mamy wtedy możliwość wglądu w całą zawartość bez sięgania w głąb.
Ciekawym i wygodnym rozwiązaniem są półki obrotowe, tzw. Karuzele, montowane w szafkach narożnych. Dzięki temu w łatwy sposób wszystkie garnki wyjeżdżają na zewnątrz przy otwieraniu szafki.
Newralgicznym miejscem w projekcie kuchni jest szafka pod zlewozmywakiem, gdzie zwykle umieszcza się kosz na śmieci. Najprostszym sposobem na jej zagospodarowanie jest kupno kosza-segregatora. Mamy wybór: od najprostszych z dwoma pojemnikami po rozbudowane z sześcioma oraz dodatkowymi półkami i schowkami, np. na zużyte baterie i świetlówki. Segregator ułatwia utrzymanie czystości i porządku w kuchni, a dzięki nowym nawykom możemy zredukować ilość śmieci nawet o połowę.
Zdjęcie tytułowe: Pixabay